Geoblog.pl    mabipoland    Podróże    Kolumbia    Klimat i pogoda

Klimat i pogoda

Kolumbia
Kolumbia, Bogota

Wiele osób mnie pyta "jaka jest teraz pogoda w Kolumbii" albo "mój znajomy wybiera się do Ameryki Południowej, jakie ciuchy powinien zabrać".... Musze wyjaśnić kilka rzeczy :) Tutaj nie jest jak u nas w Polsce... wręcz jest zupełnie inaczej! Przede wszystkim nie ma pór roku, więc przez cały w danym miejscu czy mieście panuje bardzo podobna pogoda. I nie można powiedzieć tak jak u nas, że np latem w całej Polsce jest ciepło (np. 25 stopni) a zimą zimno (np -10). Tutaj pogoda zmienia się razem z miejscem. Bogota położona jest wysoko w górach (2640 m n.p.m.) i dlatego pogoda tutaj zawsze jest chłodna. Zdarzają się dni cieplejsze, ale zazwyczaj jest ok. 15 stopni. Przez cały rok. Jest też dużo opadów. Także długi rękaw i kurtka przeciwdeszczowa lub parasol cały czas przy sobie. Ogólnie chłodno i średnio przyjemnie. Dlatego jeśli ktoś woli cieplejsze klimaty, to nie musi tak jak w Polsce czekać do lata (ewentualnie wybrać się na Karaiby) tylko wsiada w samochód lub autobus i w okolicznych wioskach, oddalonych o np. godzinę stąd już ma gorący klimat, 30-40 stopni i gorące słońce przez cały rok. Natomiast gdy ktoś woli jeszcze zimniejszy klimat niż w Bogocie, łącznie ze śniegiem, to niedaleko również znajdzie takie miejsca!
Dlatego tu jest zupełnie inaczej niż u nas. Na północy gdzie cały rok jest duszno i gorąco, bardzo dziwie oglądało mi się ozdoby bożonarodzeniowe, bo w naszej mentalności, w głowie i sercu te Święta kojarzą się z zimnem... tutaj jednak nie przeszkadza im to w stawianiu przed domem sztucznych bałwanów, i spryskiwaniu wszystkiego sztucznym śniegiem, o czym już kiedyś pisałam :)
Dużym problemem są tu ulewne deszcze, które zdarzają się coraz częściej w związku ze zmianami klimatycznymi. Miasta nie są przygotowane na ulewy, i dlatego często po pół godzinie deszczy ulice są całkowicie zalane, nieprzejezdne.
Także jeśli ktoś chce wiedzieć jaką pogodę mam akurat teraz, wystarczy że spyta gdzie jestem - jeśli w Bogocie - zawsze średnio chłodno ;) ... a jeśli na wyjezdzie - to albo w zimnej albo w ciepłej wiosce :)

Aha i jeszcze jedna sprawa. To co u nas jest fajnego, a tu nie, i to co jest rzeczą wspólną dla kraju jeśli chodzi o sprawy klimatyczne to to, o której godzinie robi się tu ciemno. U nas latem ściemnia się koło 21-22, zimą już koło 16. Tutaj w całym kraju, przez cały rok ściemnia się ok. 18!! Dlatego nawet jeśli jest się nad morzem czy w gorącej wiosce to trzeba być przygotowanym że o 18:30 jest już totalnie ciemno! A ponieważ tutaj pracuje się najczęściej do 18 (w ciągu dnia są 2 h przerwy na obiad) to ludzie wychodząc z pracy cały rok nie widują słońca.... Ot takie "uroki" odległych krajów :)

Pozdrawiam

izabielerzewska
izabielerzewska - 2009-11-29 11:43
Te zalane ulice to bardziej masakra... :o Jeżeli to się zdarza częściej to naprawdę się dziwie że nic nie jest z tym robione... Chyba że tubylcy lubią czasem wypłynąć kajakiem na zakupy.

Carlos...
Carlos... - 2009-11-30 11:20
En estas zonas calidas realmente llueve muy fuerte, y también se ubican generalmente cerca de los rios o el mar. Pienso que si en europa lloviera igual que en Colombia todas las calles estarían inundadas y como ejemplo inglaterra, hace unos días escuche la noticia de inundaciones y no creo que haya llovido mas de una semana. Aquí no llueve ni la mitad de lo que llueve en Colombia o los paises tropicales, no se puede comparar...Pasa lo mismo con los temblores de tierra que son cotidianos en America, si en España temblara igual todos los edificios se irian abajo..

mabipoland
Magdalena B.